Testsúlykontroll Programmal egy új, egészséges életmód felé??B? változat

(egyszerű fogyás és nem kell számolni semmit')

Kinek ajánlható?

Mivel ez a program egy olyan testsúlykontroll lehetőségéről szól, ami egy jó nagy ugrás az egészséges táplálkozás felé, ezért mindenkinek ajánlható. Végezhetik terhes és szoptatós anyukák is, hiszen semmilyen egyoldalú vagy ételkizáró módszert nem tartalmaz. További előnye, hogy nem kell számolni semmit, nem kell mérleget használni, ketontesztet sem igényel, mégis eltünteti a súlyfeleslegünket.

A program az elhízáskutatás két fontos alapelvére épül, miszerint:

1. az elhízást (energia tárolás zsír formájában) bizonyos növekedési hormonok, és az inzulin vezérli, szabályozza. Vagyis, akkor történik zsírbeépítés bármilyen ételből, ha magas az inzulinszint. A cukorrá alakulás sebességét a glikémiás index mutatja, ahol glukózét 100?nak véve, a többit ehhez viszonyítják. A magas indexű élelmiszerek, pl. fehérlisztek és sütemények, cukrok, szőlőcukor, sőt a mesterséges édesítőszerek is túlzott inzulintermelésre késztetik a hasnyálmirigyet. Az inzulin zsírrá alakítja a szénhidrátokat, ráadásul a meglévő zsírok lebontását (égetését) is akadályozza. A gyakori vércukorszint növekedés (nassolás, csokoládézgatás, cukorkázás, cukros kávék, teák, üdítőitalok, süteményezgetés, csipszek, snakkok eszegetése, fagylaltozás stb.) előbb-utóbb kimeríti a hasnyálmirigyet és kialakulhat a rettegett cukorbetegség. Csak a teljesőrlésű gabonafélék jelenthetnek megoldás, mert ezek alacsony indexűek. A fehér cukor sokkal gyorsabban szívódik fel, mint a gyümölcscukor; a fehér liszt, pedig 30-szor gyorsabban szívódik fel, mint a fehér cukor. A teljes kiőrlésű gabona viszont stabilan tartja a vércukorszintet, megfelelő rostot, vitamint, ásványi anyagot valamint energiát biztosít

2. a második megfigyelés, hogy mindez főként a délutáni-esti órákban történhet meg, ezért ilyenkor kerülni kell minden szénhidrátfélét (kenyér, burgonya, kukorica és az ezekből készült ételek illetve a cukrozott és az édesítőszerekkel manipulált italok)

Mindezek után a program viszonylag egyszerű.

1. lépés: az étkezésünkben átállunk az egészséges szénhidrátokra, vagyis nem veszünk többet sem cukrot, sem fehér lisztet és semmit ami ezekből készült. A cukros befőttek ideje lejárt. Egyéb édesítésre, sem cukrot, sem édesítőt nem használunk, mert hízlalnak, hanem áttérünk a mézre, de abból is csak keveset fogyasszunk. Nagyívben kerülni kell minden nem egészséges és hizlaló ételféleséget és meg kell találni a módját, hogy helyettük nem hizlalót vásároljunk, fogyasszunk. Néhány példa és tanács:

Lisztek, gabonák: csak teljes kiőrlésűt használjunk otthon, nyugodtan kidobhatjuk a ?finom? fehérlisztet a kukába mert amúgy is ártalmas. Minden eddig megszokott dolog: galuska, tészta, sütemények stb. elkészíthető teljes kiőrlésű gabonaliszből is. Egy kicsit más az ízük, de hamar megszokható, meg szerethető és utána már nem is tudunk fehérlisztes ételeket enni, mert azonnal érezni fogjuk az ürességét, amit az mutat, hogy eteti magát. Fehérkenyérből egy fél veknit is meg tud enni az ember, mert nem táplál, üres kalória. Teljes kiőrlésű kenyérből két szeletnél többet nehéz megenni, mert már ennyitől is jóllakik az ember.

Mindenképpen bio liszteket használjunk, mert a vegyszermaradék a gabona héja alatt gyűlik össze. Kivételt képez a legfontosabb gabonafélénk a tönköly, mert azt nem vegyszerezik, tehát a nem biotermesztésű is szinte bio-nak számít. A búzának és a kukoricának magas az indexe, azt is érdemes kihagyni, vagy drasztikusan mérsékelni a fogyasztását. Természetesen barnarizst használjunk, amit a legfinomabbra úgy lehet elkészíteni, ha nagyobb mennyiségű rizst alapos mosás után sütőben közepesen megpirítunk és az így előké- szített rizsből a szükséges mennyiséget 2.5-szörös vagy háromszoros vízmennyiségben fűszerekkel együtt 20 perc alatt puhára főzzük. Hasonlóan készíthetünk kásákat más gabonából is pl.: hántolt árpa, zab, rozs.

A köles szintén gyorsan megfő 3x-os vízben. Ha továbbfőzzük, és olajban pirított hagymát teszünk hozzá, akkor kiváló krumplipüré pótló ételt kapunk. A hajdina is főzhető, de ez az egyetlen gabona, ami fél óra alatt, fűszeres melegvízben áztatva is megpuhul, és olyasmi lesz, mint a házi tarhonya. Minden egyéb gabonát meg kell főzni vagy sütni. A nyers müzli (lapított gabonaszemek) valamivel leöntve nem emésztődik a szervezetben, meg kell főzni!

Ha nem akarunk kész lisztet venni, akkor házilag is őrölhetünk, ha beszerzünk egy kis otthoni kőmalmot. Így tudjuk a legjobb lisztet előállítani és mindig a szükséges finomságút.

Tészták galuskák. Teljes kiőrlésű tönkölyből egyszerű galuskát (nokedli) készíteni a levesekbe, vagy sztrapacskába, csak egy kevés olajjal, sóval és vízzel kell félkeményre összekeverni fakanállal egy tálban és máris szaggatható a forró vízbe, levesbe.

Minden sütemény, pizza, lángos, palacsinta stb. hasonlóan elkészíthető, mint a fehér lisztes társai. Kicsit másképp néz ki, de még finomabb is.

Kész tészták közül szintén a barna tönköly a legjobban javasolható illetve elmegy a teljes őrlésű durum (ez barnább, mint a sima durum)

Kenyerek, péksütemények: a szokványos boltokban nem vagy alig lehet teljes kiőrlésű kenyeret kapni. Ne tévesszen meg senkit a malátával barnított, vagy korpával, magvakkal feljavított kenyér. Ezek pont olyan rosszak, mint a fehér társaik, csak látványosabbak. A látványpékség termékei is egészségtelenek és hizlalnak. Két dolgot tehetünk. Vagy otthon sütünk kenyérsütő gépben illetve tepsiben vagy bioboltokban vásároljuk meg a kenyerünket, kiflinket. Ha otthon sütünk és nincs kenyérsütőnk, akkor nagyon egyszerűen és gyorsan elkészíthetünk rendkívül finom kenyérlepényt. Bármilyen lisztet (tönköly, zab, árpa, rozs) vízzel, egy kevés olajjal és sóval összeturmixolunk sűrű palacsintatészta állagúra. Akkor jó, ha nehezen önthető. Rakhatunk bele élesztőt vagy bioboltokban beszerezhető foszfátmentes sütőport, de ezek nélkül is elkészíthető. Ahogy kész van, már is tehetjük a sütőbe kiolajozott majd kilisztezett tepsibe öntve és kb. 1-1.5 cm vastagságúra elterítve. Háromnegyed óra múlva kész. A közepe puha marad, az alja és teteje jól megsül. Emiatt akár szétszedhető és szendvicset is lehet készíteni belőle.

sütemények: szintén elkészíthetőek teljes kiőrlésű lisztekből nagyon kevés cukor hozzáadásával.

2. lépés: az ebédünkben a gabona lehet hangsúlyosabb, a vacsoránkban a zöldségfélék.

Mindez akkor, ha már elértük a kívánt testsúlyt. Addig délután három után semmilyen szénhidrátot ne fogyasszunk, mert nem fogunk fogyni. Tilos minden édesség, még az édesítőszerek is, mert a szervezet cukornak érzékeli és beindítja az inzulintermelést, amúgy is mindegyik méreg a testünk számára. Tilos minden kenyérféle, tésztaféle, pizza, hamburger.

Fel szokták tenni a kérdést, akkor mit együnk? Mindenféle sült, párolt zöldséget. Nagyon sok rakott zöldség recept létezik és egyéb zöldséges egytálételek, sűrű levesek. Ezek mellé ehetünk szójatermékeket pl. tofut, vagy ha még nem szoktunk le a húsról, akkor kevésbé zsíros húsféléket illetve sajtot, túrót. A fontos, hogy álljunk ellen a szénhidrátoknak legalább délután és este!

3.lépés:Fontos, hogy az étkezés megváltoztatása mellett el kell indítani a testmozgást is! A fogyás testmozgás nélkül, csak sorvadás!!! Nem a fogyás miatt fontos a testmozgás, hanem inkább az egészség fenntartása illetve visszaállítása miatt. Ne feledjük, a túlsúly betegség!

A rendszeres aerobik típusú mozgás életmentő. Ezt hetente legalább 3-szor kell végezni.

Minden második nap, de legalább heti 3 alkalommal, de jobb, ha minden nap, amikor csak teheti, mozogjon napi 30-90 percet.

Kezdetben, különösen, ha nagy a súlyfeleslege, válassza a sétát majd a gyaloglást (kb. 5-10 km). Nem szabad erőltetni és gyors eredményt akarni, mert a hirtelen terhelés akár halált is okozhat. Ha a pulzusa nagyon megemelkedik, vagy légszomja lesz, akkor fokozatosan lassítson le arra a szintre, hogy mozgás közben akár beszélgetni is tudjon. Majd ahogy halad válaszhatja a könnyű kocogást (kb. 4-5 km) kerékpározást (kb. 20 km), úszást, majd akár az aerobikot. A lényeg, hogy ne legyen kevesebb a testmozgás 30-40 percnél, és a pulzusszáma megemelkedjen! Testmozgásnak számít, ha a pulzusszáma 100 fölé kerül 15-20 percre, edzettségnek számít, ha 130-150 köré kerül ugyanennyi időre, de hetente legalább 3-4-szer. Erre időt kell szánni. Beszerezhet egy kutyát is, ha teheti, vagy társuljon valakihez, mert együtt könnyebb. A táplálkozás mellett táplálék-kiegészítőkre van szükség a vitamin- és nyomelem pótlás miatt. A fogyást különösen a króm és a jód segíti.

Sok sikert az egészséghez!

©2019 4WAY